Mierzenie czasu jest pojęciem, które wyłoniło się już w prehistorii

Nie da się ukryć, że dla obecnej ludzkości mierzenie czasu jest niezwykle ważnym elementem życia codziennego. Sytuacja taka nie dotyczy jednak wyłącznie czasów nam współczesnych. Próby odmierzania upływu czasu podejmowane były już nawet kilka tysięcy lat temu. Pierwsze ślady tego zjawiska odnaleźć można już w czasach prehistorycznych.

Pojęcie czasu po raz pierwszy użyte było już w prehistorii. Oczywiście kilka tysięcy lat temu nie było ani zegarków, ani nawet pierwotnych ich form. W tamtym czasie zjawisko opierało się o umiejętność określenia najlepszej pory na czynności związane z łowiectwem, rybołówstwem oraz uprawą ziemi. Prawidłowa umiejętność rozpoznawania czasu dawała praprzodkom możliwość zorganizowania wystarczającej ilości zapasów żywności.

Kolejną kartę w kwestii mierzenia czasu otwiera starożytność. W tamtym okresie rozwoju ludzkości coraz większego znaczenia nabierać zaczęła gospodarka. Dla jej prawidłowego funkcjonowania pojawiła się niezwykła potrzeba wyznaczania nie tylko pór dnia, ale także i upływu czasu. W tym celu ówcześni uczeni postanowili wykorzystać ruch słońca w stosunku do ziemi. Oczywiście efektem stał się zegar słoneczny. Początkowo przyjmował on formę drewnianego kija, który wbijało się prostopadle w ziemię. Wraz z rozwojem technologii, zmieniała się także i jego budowa.

Następnym stadium rozwojowym sposobów mierzenia czasu były specjalnie wyprofilowane naczynia, do których wpuszczano wodę lub piasek. W tym przypadku pomiar dokonywany był o wiele dokładniej, a przepłynięcie całej dawki materiału oznaczało nic innego, niż zakończenie jakiegoś okresu. Aby odmierzyć kolejny, należało napełnić naczynie od nowa.

Protoplastów obecnie stosowanych czasomierzy stworzono dopiero w wieku XVI. W 1583 roku powstały pierwsze zegary, które opierały się o wahadła. Od tamtej pory technologia mierzenia czasu w oparciu o mechanizmy bardzo szybko poszła do przodu i poddała się nawet miniaturyzacji. W efekcie ciągłego rozwoju każdy z nas może się cieszyć z elektronicznych budzików, czy zegarów kwarcowych na rękę.

Copyright